WYBORCZA.BIZ

Frankowicze mają pod górkę

Ostatecznie postanowiliśmy precyzować tymczasowo w prowadzonych sprawach wartości przedmiotu sporu na podstawie wyliczeń klientów i następnie będziemy precyzowali wysokość roszczenia po uzyskaniu zaświadczeń z banków. Wszystko w interesie kredytobiorcy, aby kiedy już przyjmujemy pełnomocnictwo, kredytobiorca nie czekał łącznie z nami na zaświadczenie umożliwiające złożenie precyzyjnego powództwa – mówi Rafał Olejnik, adwokat i partner zarządzający w Dowlegal Adwokaci Decowska-Olejnik sp.k.

 Czytaj więcej…

WYBORCZA.BIZ

Chcesz wygrać z bankiem sprawę o odfrankowienie kredytu?

Adwokat Rafał Olejnik z kancelarii Dowlegal Adwokaci Decowska-Olejnik sp.k. zwraca uwagę na zalety skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego. To konieczność obowiązkowego ubezpieczenia OC, konieczność wykonywania zawodu adwokata w spółce osobowej, w której adwokat pozostaje wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem prywatnym i ewentualną odpowiedzialność dyscyplinarną za popełnione błędy lub naruszenie etyki adwokackiej, łącznie ze skreśleniem z listy adwokatów.

 Czytaj więcej…

NEWSWEEK

Jeździsz miejską hulajnogą? Zobacz, jak dużo ryzykujesz! Przeczytaliśmy regulaminy

Ma ponad 18 lat. Potrafi nie tylko dokładnie ocenić stan pojazdu, ale i swoje umiejętności. Obowiązkowo ma na głowie dopasowany, certyfikowany kask. Nigdy nie rozpoczyna podróży, jeśli ma ze sobą aktówkę, torbę lub plecak. A co najważniejsze: ma świadomość, że za korzystanie ze sprzętu i bezpieczeństwo odpowiada wyłącznie on – to obraz użytkownika hulajnogi elektrycznej wynikający z regulaminów najpopularniejszych firm udostępniających pojazdy elektryczne na minuty.

Czytaj więcej…

INTERIA

Jak bronić się przez przedsiębiorcą – dłużnikiem, który ma intercyzę

Posiadanie wierzytelności w stosunku do dłużnika pozostającego w związku małżeńskim może dla wierzyciela okazać się problematyczne, szczególnie w zakresie wyegzekwowania tytułu wykonawczego.

 Czytaj więcej…

INTERIA BIZNES

Lepiej z założeniem firmy poczekać do 2019 r.?

Mały ZUS to projekt, o którego realizację polscy przedsiębiorcy zwracali się od dłuższego czasu. Ma pomóc przede wszystkim najmniejszym przedsiębiorcom, którzy prowadzą już działalność gospodarczą. Dla nich to realna ulga i szansa na poprawę sytuacji – zapowiedział PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj

 Czytaj więcej…

BANKIER.PL

Polscy przedsiębiorcy często kierują się ułańską fantazją

Znaczna część polskich przedsiębiorców kieruje się ułańską fantazją, a nie rachunkiem zysków i strat, do którego powinni dostosować rodzaj prowadzonej działalności – uważa Rafał Olejnik, ekspert ds. prawa gospodarczego. MPiT podkreśla, że przedsiębiorcom trzeba zagwarantować wiedzę i wsparcie.

 Czytaj więcej…

MONEY.PL

Hulajnogi elektryczne, drony i Uber. Świat idzie do przodu, a rząd nie nadąża z nowym prawem.

– Mimo sporej liczby tych urządzeń, dalej nie ma regulacji, w jaki sposób należy traktować osobę poruszającą się na hulajnodze. Ministerstwo Infrastruktury stoi na stanowisku, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian “na szybko”, cokolwiek to znaczy – mówi money.pl Rafał Olejnik, adwokat i partner zarządzający kancelarii Dowlegal.

 Czytaj więcej…

MONEY.PL

Polscy przedsiębiorcy zbyt optymistycznie wchodzą w spółki. Zobacz, jakich błędów nie popełnić na starcie.

Zakładający firmy zachowują się tak, jakby przez cały czas prowadzenia działalności miał im towarzyszyć entuzjazm z pierwszych dni. Problem w tym, że jedność celów rzadko utrzymuje się na długie lata.

 Czytaj więcej…

TVN24

Zbliża się przedawnienie roszczeń wielu frankowiczów. Sprawdź, co musisz zrobić.

Zbliża się przedawnienie roszczeń dużej grupy frankowiczów, ponieważ znaczna część umów we frankach podpisywana była w latach 2005–2008 a ostatnie wyroki wskazują, że termin przedawnienia ewentualnych roszczeń kredytobiorców mija w ciągu 10 lat od ich podpisania – zaznacza prawnik Rafał Olejnik.

 Czytaj więcej…

MONEY.PL

Konflikt interesów ws. frankowiczów? Jest taki sąd w Polsce, w którym banki reprezentuje żona przewodniczącego wydziału

Czy można jednocześnie być przewodniczącym wydziału w sądzie, przed którym toczą się setki spraw frankowiczów, i mężem prawniczki reprezentującej w tych procesach banki? Okazuje się, że można.

 Czytaj więcej…

MONEY.PL

Frankowicze na sądowym kole fortuny. Sprawy niemalże identyczne, a wyroki różne.

Przed sądami w całej Polsce frankowicze toczą boje z bankami. Setki bliźniaczo podobnych do siebie spraw ma jednak zaskakująco różne finały.

 Czytaj więcej…

MONEY.PL

Olejnik z Dowlegal: Próby wrogich przejęć będą coraz liczniejsze

Dynamiczny rozwój polskiego rynku finansowego oraz liberalizacja polityki sektora bankowego związana z finansowaniem fuzji i przejęć mogą sprawić, że coraz częstsze będą próby wrogich przejęć, uważa Rafał Olejnik, adwokat, parter zarządzający kancelarii Dowlegal.

 Czytaj więcej…

ONET

Haładyj: ustawa dot. sukcesji po śmierci właściciela firmy – coraz bliżej

Przedsiębiorcy nie powinni zapominać o tym, że prowadząc biznes jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą odpowiadają całym zgromadzonym majątkiem (…) zwrócił uwagę Rafał Olejnik.

 Czytaj więcej…