Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to obowiązek każdego przedsiębiorcy
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to bardzo istotny element przeprowadzenia całego procesu upadłościowego. Przedsiębiorcy, czyli zarówno spółki handlowe, jak i osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą i zawodową, powinni w terminie 30 dni od daty powstania stanu niewypłacalności złożyć wniosek o upadłość, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla ewentualnego późniejszego oddłużenia w upadłości konsumenckiej.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą również zobowiązane są do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy
Powyższe sprawia, że przedsiębiorcy zamykają swoją działalność gospodarczą i od razu składają wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To właśnie staje się największym błędem, ponieważ nawet wniosek oddalony jest spełnieniem obowiązku ustawowego. W przeciwnym razie mamy do czynienia z bezprawnym zaniechaniem i konsekwencjami, jakie się z tym wiążą, a jest nią m.in. właśnie późniejsze oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez okres 10 lat od daty niewypłacalności. Innymi ujemnymi skutkami niedopełnienia omawianego obowiązku może być również orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej lub złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzyciela.
Mając na uwadze powyższe, należy pamiętać, że o ile wniosek o ogłoszenie upadłości w przypadku zadłużonych konsumentów jest jedynie ich prawem oraz przywilejem, to w przypadku przedsiębiorców wniosek taki jest obowiązkiem, którego zaniechanie może słono kosztować.
Upadłość konsumencka, to realne szanse przedsiębiorcy na oddłużenie!
Warto więc pamiętać o tym, aby wniosek o upadłość konsumencką, złożyć zgodnie z wyznaczonym terminem. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemności i dodatkowych formalności.
Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu uważasz, że może on pomóc innym osobom, mamy prośbę o jego udostępnienie, co na pewno będzie dla nas stanowiło zdecydowaną motywację do dalszego rozwoju tego miejsca…